Посилено відповідальність за корупцію

18 травня 2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення національного законодавства у відповідність із стандартами Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією». Він посилює відповідальність за низку корупційних правопорушень та розширює сферу застосування антикорупційних заходів.

Відтепер корупціонери за порушення обмежень щодо використання службового становища та особи, які пропонують або надають неправомірну вигоду, нестимуть не адміністративну відповідальність за статтями 172-2 та 172-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а кримінальну за відповідними статтями Кримінального кодексу України (далі КК України), санкції яких також посилено.

Так, за підкуп працівника державного підприємства, установи чи організації відповідальність за статтею 354 КК України нестимуть як особи, які пропонують чи обіцяють надати неправомірну вигоду, так і той же працівник, якщо він прийме таку пропозицію. Максимальне покарання за такий злочин – позбавлення волі на строк до 3 років.

Крім того, замість терміну «хабар» у Кримінальному кодексі введено більш широке поняття «неправомірна вигода», під якою слід розуміти не лише грошові кошти або інше майно, а й переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які пропонують, обіцяють, надають або одержують без законних на те підстав. Тому віднині за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 КК України) передбачно максимальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Законодавець також покладає відповідальність за прояви корупції і на осіб, які пропонують або надають неправомірну вигоду (ст. 369 КК України). За це максимальне покарання становить від 5 до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Нагадаю, що злочином є надання неправомірної вигоди не лише посадовій особі державного органу, а й підкуп службової особи приватного підприємства (ст. 368-3 КК України), або особи, яка надає публічні послуги: аудитор, нотаріус, оцінювач, експерт, арбітражний керуючий тощо (ст. 368-4 КК України).

Проте слід зауважити, що особа, яка пропонувала, обіцяла або надала неправомірну вигоду, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо стосовно неї були вчинені дії щодо вимагання неправомірної вигоди і після пропозиції, обіцянки чи надання неправомірної вигоди вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні нею злочину добровільно заявила про те, що сталося, органу, службова особа якого наділена законом правом повідомляти про підозру.

Водночас, з метою протидії провокації підкупу статтею 370 КК України передбачена відповідальність за свідоме створення службовою особою обставин, що зумовлюють пропонування (надання) або прийняття (одержання) неправомірної вигоди, щоб потім викрити цих осіб.