У м. Кейптаун (Південно-Африканська Республіка) відбулися три знакові події для міжнародної картографічної спільноти: 19-а Генеральна асамблея, 31-а Міжнародна картографічна конференція та Міжнародна картографічна виставка, організовані Міжнародною картографічною асоціацією (International Cartographic Association, ІСА) та Південноафриканським національним комітетом ІСА, під загальною темою «Розумна картографія для сталого розвитку».

Держгеокадастр взяв участь у цих заходах з метою представлення картографічної діяльності України на міжнародній арені, а також протидії, недопущення, блокування можливих кроків російської або будь-якої іншої сторони, спрямованих на використання міжнародної картографічної платформи ІСА для легітимізації спроби анексії російською федерацією тимчасово окупованих рф частин території України.

За результатами розгляду пункту 17 порядку денного Генеральної асамблеї ІСА країни-члени ІСА абсолютною більшістю голосів проголосували за ініційовані Держгеокадастром зміни до Статуту та Положень ІСА – щодо ратифікації процедури призупинення/припинення членства в ІСА.

Після набуття чинності внесених змін до Статуту організації планується найближчим часом ініціювати проведення позачергової Генеральної Асамблеї та винести питання позбавлення членства рф на голосування.

Під час Міжнародної картографічної виставки Держгеокадастр представив останні картографічні продукти України, серед яких: Компактний атлас світу, Атлас доріг Європи масштабу 1:3 500 000, Атлас доріг України масштабу 1:500 000, Атлас «Вступ до історії України. 5 клас», настінна карта «Національно-визвольна боротьба на Західній Україні. 1941-1950», Навчальна настінна карта «Україна. Ґрунти. 1:1 000 000».

У рамках онлайн-виставки проведено презентацію Основної державної топографічної карти масштабу 1:50 000, Національного геопорталу пілотного проекту національної інфраструктури геопросторових даних України, інтерактивного атласу «Населення України та його природна і культурна спадщина», навчальних інтерактивних карт «Україна. Фізична поверхня» та «Африка».

Крім того, Держгеокадастр долучився до новоствореної Комісії з питань етики в картографії, в рамках якої планує привернути увагу країн-учасників до проблеми некоректного відображення території України. Також українська делегація розповсюдила серед учасників заходів ознайомчі матеріали щодо неприпустимості зображення України на картографічній, освітній продукції в іншому, окрім як міжнародно визнаному, кордоні.

Довідково

Міжнародна картографічна організація була заснована у м. Берн (Швейцарська Конфедерація) 9 червня 1959 року. Головною метою діяльності ІСА є підтримка та сприяння на міжнародному рівні розвитку картографії та геоінформатики. Вищим керівним органом організації є Генеральна асамблея, що скликається кожні чотири роки.

Україна є членом ІСА з 1994 року. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2022 року № 1371 «Про порядок участі центральних органів виконавчої влади у діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна» Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру відповідає за виконання зобов’язань, що випливають із членства України в ICA.