Національне агентство з питань запобігання корупції, з метою надання роз’яснень, консультаційної та методичної допомоги, розробило роз’яснення від 05.12.2022 № 14 про застосування положень Закону України «Про запобігання корупції» в частині дотримання обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності в умовах воєнного стану. Метою роз’яснень є забезпечення однакового застосування обмежень, встановлених ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності в умовах воєнного стану.
Законом України від 08.07.2022 № 2381-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» доповнено новим п. 28 розділ ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», у якому визначено, на кого з посадовців на період дії воєнного стану не поширюється обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, встановлене п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», та за яких умов.
Заборона працювати за сумісництвом та/або займатись підприємництвом не поширюється лише на державних службовців категорій «Б» та «В» та посадових осіб місцевого самоврядування, посади яких віднесені до четвертої-сьомої категорій.
Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, встановлене п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», не поширюється на вищезазначені категорії осіб виключно, якщо такі особи перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або у простої.
Зайняття іншою оплачуваною діяльністю є дозволеним з першого дня відпустки без збереження заробітної плати/першого дня простою, зазначеного у наказі про надання відпустки без збереження заробітної плати/оголошення простою.
Дозволяється отримувати дохід лише від юридичних осіб приватного права або фізичних осіб – підприємців, стосовно яких відповідні державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців. Зайняття іншою оплачуваною чи підприємницькою діяльністю слід припинити протягом 15 робочих днів з дня припинення простою або закінчення відпустки.
За порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності законодавством передбачена адміністративна відповідальність за ст. 1724 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Проходження особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (в тому числі державними службовцями), військової служби, військової служби у складі Сил територіальної оборони Збройних Сил України не є порушенням обмеження, передбаченого у п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки можливість законного зайняття такою оплачуваною діяльністю передбачена законом як виняток.