15 липня 2025 року виповнюється 20 років з моменту, коли унікальний науково-технічний об’єкт – Геодезична дуга Струве – був внесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Дуга Струве сьогодні є не лише видатною пам’яткою науки та техніки, а й прикладом міжнародної співпраці задля збереження спільної історичної спадщини людства.

На честь ювілею у низці країн відбуваються тематичні заходи, виставки та конференції.

В Україні з нагоди 20-річчя включення геодезичної дуги Струве до списку світової спадщини ЮНЕСКО відбувся круглий стіл на тему «20 років Геодезичної дуги Струве в списку об’єктів Світової Спадщини ЮНЕСКО».

Він об’єднав провідних науковців, викладачів, студентів та представників геодезичних служб, які обговорили як історичне значення дуги Струве, так і її сучасну роль у розвитку науки та освіти. Обговорювалися історичні передумови створення дуги Струве, етапи становлення, чому саме дуга Струве включена до списку об’єктів Світової Спадщини ЮНЕСКО та в чому полягає її важливість і глобальність.

Також на базі Київського національного університету будівництва і архітектури відбувся конкурс на кращий макет пам’ятної ознаки (вежі) науки і техніки Геодезичної дуги Струве. У конкурсі взяли участь студенти архітектурних та інженерних факультетів, які представили свої проєкти сучасних пам’ятників для знакових пунктів дуги – Фельштина, Катеринівки та Баранівки, що знаходяться у Хмельницькій області та є частиною об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Такі події об’єднують науковців, студентів, представників органів охорони культурної спадщини та громадськість, популяризуючи знання про цей унікальний об’єкт. 

Україна, маючи у своєму переліку чотири пункти Геодезичної дуги Струве, що входять до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, продовжує активну роботу щодо їхнього збереження та популяризації.

20-річчя включення Геодезичної дуги Струве до списку Світової спадщини ЮНЕСКО стало не лише нагодою вшанувати досягнення минулого, а й поштовхом до розвитку нових міжнародних наукових і культурних проектів.