Держгеокадастр публікує чергове роз’яснення із серії щодо найпоширеніших порушень, які надходять до Кваліфікаційної комісії в скаргах на дії сертифікованих інженерів-землевпорядників.

Воно стосується недопущення порушення вимог законодавства сертифікованими інженерами-землевпорядниками під час розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної чи комунальної власності, надання в користування яких відбувається на конкурентних засадах (на земельних торгах).

З попередніми роз’ясненнями можна ознайомитися на вебсайті Держгеокадастру у розділі «Кваліфікаційна комісія інженерів-землевпорядників – Важлива інформація» за посиланням.

Роз’яснення
стосовно недопущення порушення вимог законодавства сертифікованими інженерами-землевпорядниками під час розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної чи комунальної власності, надання в користування яких відбувається на конкурентних засадах (на земельних торгах)

Відповідно до вимог частини першої статті 134 Земельного кодексу України (далі – Кодекс), земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Відповідно до статті 135 Кодексу, організатором земельних торгів, у разі надання вищезазначених земельних ділянок у користування чи продаж на конкурентних засадах, зокрема, є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу.

Одним із етапів підготовки лотів до проведення земельних торгів, відповідно до частини першої статті 136 Кодексу, є забезпечення організатором земельних торгів виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру).

Згідно з нормою статті 79-1 Кодексу, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об’єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Сертифіковані інженери-землевпорядники при розробленні документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки, зокрема, з метою її надання у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) чи продажу, мають враховувати, що така документація розробляється без зазначення особистих даних учасників земельних торгів (юридичних чи фізичних осіб, які бажають прийняти участь у таких торгах). Крім того, зазначені особи у жодному разі не можуть виступати замовниками розроблення такої документації із землеустрою.