ДЕКЛАРАЦІЯ
особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
* * * * *
1. Вид декларації та звітний період
Існує декілька видів декларацій:
1) щорічна декларація подається з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Щорічна декларація буває двох типів:
- якщо ви продовжуєте виконувати функції держави або місцевого самоврядування чи перебування на посаді, яка зумовлює подання декларацій, – вам необхідно обрати позначку «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування»;
- якщо ви звільнились / припинили виконувати функції держави або місцевого самоврядування минулого року – необхідно обрати позначку «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)». Місце роботи, посада, тип і категорія посади у декларації з такою позначкою зазначаються відповідно до тих даних, які були актуальні на останній день перед звільненням.
Обрання однієї з позначок обов’язкове.
2) декларація при звільненні – подається не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями по дату припинення діяльності включно. Наприклад, якщо ви подали щорічну декларацію за 2023 рік, але звільнились у серпні 2024 року – початком звітного періоду буде 1 січня 2024 року, а кінцем – останній робочий день включно.
Якщо упродовж звітного періоду були підстави для подання декларації при звільненні декілька разів – кожна з них має охоплювати період, який не охоплений раніше поданими деклараціями. Наприклад, якщо після звільнення у серпні 2024 року ви влаштувались на роботу у жовтні 2024 року, але знову звільнились у грудні 2024 року – декларацію при звільненні варто подати за період з дня, наступного після звільнення у серпні, по останній робочий день в грудні включно.
Декларацію при звільненні не потрібно подавати, якщо між звільненням та прийняттям на посаду, яка також зумовлює обов’язок декларування, минуло менше 30 календарних днів.
3) декларація кандидата на посаду – подається до призначення або обрання особи на посаду. Охоплює звітний рік (з 01 січня по 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством.
Якщо декларація кандидата на посаду була подана, наприклад, у січні 2025 року і охоплювала попередній звітний рік, а особу призначено на посаду в період декларування до 1 квітня 2025 року, то особа зобов’язана додатково подати щорічну декларацію за 2024 рік.
Переглянути більш детальні роз’яснення про види декларацій, строки їх подання та звітні періоди, які вони охоплюють, можна у Базі знань НАЗК: https://wiki.nazk.gov.ua/0262/.
2.1. Інформація про суб’єкта декларування
В цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про суб’єкта декларування, його персональні дані, адреси, місце роботи або проходження служби.
УВАГА! Вказувати інформацію про адреси варто почергово щодо кожного поля: починаючи з індексу рухатись праворуч та заповнити інформацію про область, район в області, територіальну громаду, тип та назву населеного пункту і далі за переліком. Залежно від вибору в попередньому полі, наступні поля можуть автоматично блокуватись. Саме тому важливо дотримуватись послідовності заповнення адресного блоку. Це допоможе уникнути помилок при поданні декларації.
Дізнатись інформацію про нову назву вашої територіальної громади можна на порталі «Децентралізація»: https://decentralization.gov.ua/newgromada.
Зазвичай документи для ідентифікації за межами України – це закордонний або дипломатичний паспорт, посвідка на проживання, посвідчення особи моряка, члена екіпажу, водія, біженця, особи без громадянства, картка мігранта та інші. PESEL не є таким документом і вказується як ідентифікаційний номер у прив’язці до іншого польского документа, що має реквізити (наприклад, карти поляка). У полі «Ідентифікаційний номер» вказувати український податковий номер не потрібно.
Перелік службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище та посад, пов’язаних з високим рівнем корупційних ризиків, перелік національних публічних діячів можна знайти у Базі знань НАЗК – питання 22-24.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Про декларування адрес та помилки, що виникають при цьому: https://wiki.nazk.gov.ua/5417/;
- Про правила декларування документів для ідентифікації за межами України: https://wiki.nazk.gov.ua/4180/;
- Про декларування місця реєстрації та проживання: https://wiki.nazk.gov.ua/4184/;
- Про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР): https://wiki.nazk.gov.ua/4182/;
- Про типи та категорії посад: https://wiki.nazk.gov.ua/4190/.
2.2. Інформація про членів сім’ї суб’єкта декларування
В цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про членів сім’ї суб’єкта декларування.
Детально про те, хто саме є членом сім’ї для цілей декларування, ви можете прочитати у Базі знань НАЗК: https://wiki.nazk.gov.ua/0264/.
УВАГА! Якщо у вас виникла потреба видалити інформацію про члена сім’ї, проте ви отримали повідомлення про те, що це зробити неможливо, оскільки член сім’ї згадується в інших розділах (зокрема, 12.1), спробуйте виконати цю інструкцію: https://wiki.nazk.gov.ua/6169/.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Про декларування адрес та помилки, що виникають при цьому: https://wiki.nazk.gov.ua/5417/;
- Про правила декларування документів для ідентифікації за межами України: https://wiki.nazk.gov.ua/4180/;
- Про декларування місця реєстрації та проживання: https://wiki.nazk.gov.ua/4184/;
- Про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР): https://wiki.nazk.gov.ua/4182/.
3. Об’єкти нерухомості
В цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про всі об’єкти нерухомості, що належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї на праві власності, перебувають у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми (усної чи письмової) укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.
Якщо ви зареєстровані в об’єкті нерухомості, проте не є його власником, співвласником або не проживаєте там, декларувати його не потрібно (крім випадку, коли місце проживання зареєстроване у службовому житлі чи житлі, що підлягає приватизації). Інформацію про визначення дати набуття права на об’єкт можна знайти у Базі знань НАЗК.
Інформацію про об’єкти нерухомості, які необхідно зазначити у цьому розділі декларації, можна перевірити в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Інформацію щодо земельних ділянок також можна отримати за допомогою електронних сервісів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Також ви можете скористатись функцією «Дані для декларації» в Реєстрі декларацій. Інформація, яка міститься у реєстрах, може бути неповною та періодично оновлюватися.
УВАГА! В цьому розділі необхідно вказати не лише користувачів майна, а і повний перелік його власників.
Наприклад, якщо квартира знаходиться в оренді, в пункті «Тип права» Ви маєте обрати «Оренда» та зазначити, хто саме орендує майно, а також зазначити усіх власників цього майна, обираючи між позначками «Власність», «Спільна часткова власність» та «Спільна сумісна власність». Якщо Вам належить одна із часток на квартиру – необхідно також вказати власників усіх інших часток. Додати кожну особу в один об’єкт можна за допомогою кнопки «Додати». Після того, як усі наявні права користування стосовно усіх пов’язаних осіб (наприклад, оренда та спільна сумісна власність) будуть додані, варто натиснути кнопку «Зберегти об’єкт».
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК про декларування адрес та помилки, що виникають при цьому: https://wiki.nazk.gov.ua/5417/.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0266/.
4. Об’єкти незавершеного будівництва
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про об’єкти незавершеного будівництва, об’єкти, не прийняті в експлуатацію або право власності на які не зареєстроване в установленому законом порядку, які:
- належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї на праві власності відповідно до Цивільного кодексу України;
- розташовані на земельних ділянках, що належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї на праві приватної власності, включно зі спільною власністю, або передані їм в оренду чи на іншому праві користування, незалежно від правових підстав набуття такого права;
- повністю або частково побудовані з матеріалів чи за кошти суб’єкта декларування або членів його сім’ї.
Зауважте, що для цілей декларування поняття «об’єкти незавершеного будівництва» слід розуміти в ширшому сенсі, ніж це визначено в Цивільному Кодексі України, а «власність» відносно таких об’єктів ототожнюється з належністю цих об’єктів суб’єкту декларування або члену його сім’ї.
Якщо інформація про власника або користувача земельної ділянки, на якій здійснюється будівництво, не підлягає відображенню у декларації, у блоці полів «Права на земельну ділянку, на якій здійснюється будівництво» слід обрати позначку «Не застосовується». Детальніше: https://wiki.nazk.gov.ua/4351/.
Інформацію про те, як визначити дату набуття права на об’єкт незавершеного будівництва, можна переглянути у Базі знань НАЗК.
Інформацію щодо земельних ділянок можна отримати за допомогою електронних сервісів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК про декларування адрес та помилки, що виникають при цьому: https://wiki.nazk.gov.ua/5417/.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0267/.
5. Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про цінне рухоме майно, що належить суб’єкту декларування або членам його сім’ї на праві приватної власності, у тому числі спільної власності, або перебуває в їхньому володінні або користуванні незалежно від форми правочину, внаслідок якого набуте таке право. Вартість такого майна має перевищувати 100 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
Під рухомим майном розуміються будь-які матеріальні об’єкти, які можуть бути переміщеними без заподіяння їм шкоди (наприклад, ювелірні вироби, персональні або домашні електронні пристрої, одяг, твори мистецтва, антикваріат тощо).
У цьому розділі декларації не зазначається інформація про: цінні папери, корпоративні права, готівкові кошти, криптовалюти, кошти на рахунках в банку чи інших фінансових установах, банківські метали.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Про вартість цінного рухомого майна: https://wiki.nazk.gov.ua/4363/;
- Про те, що таке колекція: https://wiki.nazk.gov.ua/4369/;
- Про розміри 100 прожиткових мінімумів на 1 січня різних років: https://wiki.nazk.gov.ua/6106/.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0268/.
6. Транспортні засоби
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми незалежно від їх вартості, які належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї на праві приватної власності (у тому числі спільної власності), або перебувають в їхньому володінні або користуванні незалежно від форми правочину, внаслідок якого набуте таке право.
Зауважте, що у полі «Ідентифікаційний номер (за наявності):» зазначається не державний реєстраційний номер, а саме ідентифікаційний номер транспортного засобу – VIN-код (Vehicle Identification Number), який зазвичай вказаний у технічному паспорті транспортного засобу. Якщо такого номера немає – оберіть «Не застосовується». Докладніше: https://wiki.nazk.gov.ua/4392/.
Інформацію про транспортні засоби, які перебувають на праві власності та які необхідно зазначити у цьому розділі декларації, можна отримати за допомогою онлайн-сервісу «Електронний кабінет водія». Інформацію стосовно повітряних суден можна отримати у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України. Інформацію стосовно морського та річкового транспорту можна отримати в Судновій книзі України та в Державному судновому реєстрі.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Особливості відображення відомостей про майно, яке перебуває у спільній власності або на різних типах права: https://wiki.nazk.gov.ua/4296/;
- Про дату набуття прав на транспорт, придбаний в Україні: https://wiki.nazk.gov.ua/4378/;
- Про дату набуття прав на транспорт, придбаний за кордоном: https://wiki.nazk.gov.ua/4380/;
- Про декларування авто, що були надані іншим особам на підставі довіреності: https://wiki.nazk.gov.ua/4399/.
Детальні роз’яснення для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0269/.
7. Цінні папери
У цьому розділі необхідно задекларувати відомості про цінні папери, що належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї.
Перелік видів цінних паперів закріплений у ст. 8 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки». У декларації вказується номінальна вартість одного цінного папера. Якщо цінний папір не має номінальної вартості, у відповідному полі необхідно обрати позначку «Не застосовується». Також рекомендуємо ознайомитись з роз’ясненням про декларування ОВДП.
Частково інформацію про наявні у вас цінні папери можна знайти за допомогою функції «Дані для декларації» в Реєстрі декларацій. Інформація, яка міститься у реєстрах, може бути неповною та періодично оновлюватися.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0270/.
8. Корпоративні права
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про всі корпоративні права, що належать суб’єкту декларування або члену його сім’ї на праві власності станом на останній день звітного періоду, крім випадків, коли відомості про цінні папери, що посвідчують корпоративні права, вже були зазначені в розділі 7 «Цінні папери» декларації (наприклад, акції).
Інформацію, яку необхідно зазначити у цьому розділі декларації, можна отримати з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Також ви можете скористатись функцією «Дані для декларації» в Реєстрі декларацій. Інформація, яка міститься у реєстрах, може бути неповною та періодично оновлюватися.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Чи є члени кооперативу носіями корпоративних прав для цілей декларування: https://wiki.nazk.gov.ua/4455/;
- Чи є учасники адвокатського об’єднання носіями корпоративних прав для цілей декларування: https://wiki.nazk.gov.ua/6136/;
- Яка дата є моментом переходу корпоративних прав у разі набуття / відчуження частки у статутному капіталі: https://wiki.nazk.gov.ua/6137/.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0271/.
9. Юридичні особи, трасти або інші подібні правові утворення, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про юридичні особи, трасти або інші подібні правові утворення, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї.
Інформацію, яку необхідно зазначити у цьому розділі декларації, можна отримати, зокрема, з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Також ви можете скористатись функцією «Дані для декларації» в Реєстрі декларацій. Інформація, яка міститься у реєстрах, може бути неповною та періодично оновлюватися.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Що таке «кінцевий бенефіціарний власник (контролер)» юридичної особи: https://wiki.nazk.gov.ua/4459/;
- Як зазначити відомості про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) товариства у разі непрямого впливу: https://wiki.nazk.gov.ua/4463/;
- Що таке траст: https://wiki.nazk.gov.ua/4465/.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0272/.
10. Нематеріальні активи
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про нематеріальні активи, що належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї, у тому числі об’єкти інтелектуальної власності, що можуть бути оцінені в грошовому еквіваленті, криптовалюти.
Інформацію щодо зареєстрованих патентів на винаходи, корисні моделі, промислові знаки та іншу інформацію, що необхідна для заповнення розділу 10 «Нематеріальні активи», можна знайти у Державній системі правової охорони інтелектуальної власності. Також ви можете скористатись функцією «Дані для декларації» в Реєстрі декларацій. Інформація, яка міститься у реєстрах, може бути неповною та періодично оновлюватися.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Що таке нематеріальні активи: https://wiki.nazk.gov.ua/4468/;
- Як відображати у декларації криптовалюту: https://wiki.nazk.gov.ua/4482/.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/4468/.
11. Доходи, у тому числі подарунки
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про отримані упродовж звітного періоду доходи суб’єкта декларування або членів його сім’ї.
Інформація про отримані доходи зазначаються, включно з податками і зборами – до їх вирахування.
Дохід зазначається у декларації за той звітний період, в якому він був фактично отриманий. Дохід, який був нарахований, але не отриманий у звітному періоді, відображається у деклараціях наступних звітних періодів.
Доходи декларуються незалежно від їх розмірів, крім подарунків.
Кошти, отримані у звітному періоді, на підставі яких у суб’єкта декларування виникають фінансові зобов’язання (позика, кредит тощо), не зазначаються у цьому розділі, натомість за певних умов можуть відображатися у розділі 13 «Фінансові зобов’язання» декларації.
При зазначенні доходу від власної підприємницької діяльності як фізичної особи-підприємця джерелом доходу слід зазначати самого суб’єкта декларування або члена його сім’ї, які відповідно є суб’єктом господарювання (ФОП). У всіх інших випадках джерелом доходу є третя особа – фізична або юридична.
Інформацію про доходи можна отримати на Порталі ДІЯ або в електронному кабінеті на сайті Державної податкової служби України. Інформація про доходи за останній квартал на цих порталах надається через 50 днів після його закінчення. Також ви можете скористатись функцією «Дані для декларації» в Реєстрі декларацій. Інформація, яка міститься у реєстрах, може бути неповною та періодично оновлюватися.
УВАГА! Якщо ви вказали джерело доходу, проте воно не зберігається, спробуйте виконати цю інструкцію: https://wiki.nazk.gov.ua/5414/.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Як декларувати заробітну плату;
- Чи є доходом спадщина, якщо успадковане майно оподатковується за нульовою ставкою, та як декларувати об’єкти, набуті внаслідок спадкування;
- Чи є доходом кошти, отримані в рамках Програми «єПідтримка»;
- Чи є доходом грошова допомога від міжнародних організацій, допомога ВПО для покриття витрат на проживання та компенсація витрат, допомога з безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) ВПО;
- Чи є доходом кошти, отримані як позика, кредит, або інші фінансові зобов’язання, а також кешбек, бонуси тощо від банків, фінансових установ.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0274/.
12. Грошові активи
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про наявні станом на останній день звітного періоду у суб’єкта декларування або членів його сім’ї грошові активи, у тому числі готівкові кошти, кошти, розміщені на банківських рахунках або які зберігаються у банку, внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, кошти, позичені третім особам, а також активи у банківських металах.
Відомості про грошові активи в іноземній валюті зазначаються у відповідній валюті та не перераховуються в гривню.
Не потрібно декларувати грошові активи, сукупна вартість яких не перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року. Враховуйте сукупну вартість грошових активів окремо суб’єкта декларування та окремо кожного члена сім’ї. Наприклад, якщо суб’єкт декларування має на рахунку 500 000 грн станом на останній день звітного періоду, а члени сім’ї – по 1 000 грн, в цьому розділі варто декларувати лише грошові активи суб’єкта декларування: 500 000 грн.
Зверніть увагу: розділ 11 «Доходи, у тому числі подарунки», 12 «Грошові активи» та 12.1 «Банківські та інші фінансові установи…» мають різну мету декларування. Наприклад, якщо ви щомісяця отримуєте зарплату на банківську картку, інформацію про ці доходи варто задекларувати у розділі 11, інформацію про ваш банк – у розділі 12.1, а інформацію у розділі 12 варто вказувати виключно у разі, якщо станом на останній день звітного періоду загальна сума всіх ваших активів (накопичення з зарплати, пенсії, аліментів тощо) перевищує 50 прожиткових мінімумів.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Які грошові активи потрібно декларувати: https://wiki.nazk.gov.ua/4594/;
- Станом на яку дату вказується розмір наявних грошових активів: https://wiki.nazk.gov.ua/4600/;
- Про розміри 50 прожиткових мінімумів на 1 січня різних років: https://wiki.nazk.gov.ua/6106/.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0275/.
12.1. Банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у субʼєкта декларування або членів його сімʼї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про банківські та інші фінансові установи, у яких суб’єкт декларування чи члени його сім’ї мають відкриті рахунки або зберігають кошти та інше майно. Якщо рахунок в такій установі на ім’я суб’єкта декларування або членів його сім’ї був відкритий третьою особою, чи існують особи, які мають право розпоряджатися таким рахунком, ця інформація також має бути відображена.
Зазначати номери рахунків в декларації не потрібно.
Інформацію про кошти на рахунках варто вказати у розділі 12 декларації за умови, що сукупний розмір (вартість) активів, наявних у суб’єкта декларування або членів його сім’ї, перевищує 50 ПМ станом на останній день звітного періоду.
Для уникнення помилок не забувайте натиснути на кнопку «ДОДАТИ» в усіх полях розділу. Якщо рахунок в установі відкрив особисто його власник (суб’єкт декларування або член сім’ї), а також якщо інші особи не мають права розпоряджатися рахунком, то у полях, назва яких починається з «ІНФОРМАЦІЯ ПРО ІНШУ ФІЗИЧНУ АБО ЮРИДИЧНУ ОСОБУ…» слід обрати позначку «Не застосовується» і, за наявності, натиснути на кнопку «ДОДАТИ».
Якщо при заповненні розділу виникають логічні помилки, радимо скористатись відповідями на поширені питання у Базі знань.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0276/.
13. Фінансові зобов’язання
В цьому розділі необхідно задекларувати отримані кредити, отримані позики, зобов’язання за договорами лізингу, розмір сплачених коштів у рахунок основної суми позики (кредиту) та процентів за позикою (кредитом), залишок позики (кредиту) станом на кінець звітного періоду, зобов’язання за договорами страхування та недержавного пенсійного забезпечення, кошти, позичені суб’єкту декларування або члену його сім’ї іншими особами, несплачені податкові зобов’язання тощо.
Відомості про розмір зобов’язання на початок та кінець періоду, а також здійснені у звітному періоді платежі на погашення зобов’язання мають зазначатись в одній валюті.
За загальним правилом інформація про фінансові зобов’язання зазначаються лише у разі, якщо розмір зобов’язання перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
Однак інформація про фінансові зобов’язання за позикою (кредитом) зазначаються за наявності хоча б однієї з таких умов:
1) розмір отриманої у звітному періоді позики (кредиту) перевищує 50 прожиткових мінімумів;
2) розмір зобов’язання за позикою (кредитом) на початок звітного періоду перевищує 50 прожиткових мінімумів (у разі якщо позику (кредит) отримано у попередніх звітних періодах);
3) розмір зобов’язання за позикою (кредитом) на кінець звітного періоду перевищує 50 прожиткових мінімумів.
Фінансові зобов’язання у вигляді кредиту та позики, отримані у звітному періоді (або наявні станом на 1 січня звітного року), у разі перевищення вказаного вище розміру, зазначаються навіть у випадку їх погашення станом на кінець звітного періоду. Натомість відомості про інші фінансові зобов’язання зазначаються лише у разі, якщо їх розмір на кінець звітного періоду перевищує вищевказаний.
Кредитні ліміти від банків чи аналогічні за змістом пропозиції зазначаються у разі, якщо суб’єкт декларування або член його сім’ї одноразово скористалися кредитними коштами, розмір яких перевищує вказаний вище поріг, або ж залишок заборгованості станом на кінець звітного періоду перевищує вказаний вище розмір. В інших випадках кошти, якими користувалися протягом звітного періоду, не сумуються. Наприклад, якщо ви щомісяця брали кошти з кредитного ліміту у великих розмірах, але станом на кінець звітного періоду – погасили заборгованість, таку інформацію декларувати не потрібно. Додавати кожну окрему суму, що ви брали з кредитного ліміту протягом звітного періоду також не потрібно.
Таблицю з визначенням суми 50 прожиткових мінімумів можна знайти у Базі знань НАЗК.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0277/.
14. Видатки та правочини суб’єкта декларування
УВАГА! Цей розділ не заповнюється у разі подання декларації “кандидата на посаду”, а також у ньому не зазначаються видатки та правочини членів сім’ї.
У цьому розділі необхідно задекларувати інформацію про видатки та будь-які правочини, вчинені у звітному періоді, на підставі яких у суб’єкта декларування виникає або припиняється право власності, володіння чи користування, у тому числі спільної власності, на нерухоме або рухоме майно, нематеріальні та інші активи, а також виникають фінансові зобов’язання, відомості про які зазначені у розділах 3 – 13 декларації.
У цьому розділі зазначаються усі правочини та видатки суб’єкта декларування, розмір яких перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
ВАЖЛИВО! Здійснені у звітному періоді видатки не сумуються. Водночас, якщо на виконання одного договору (правочину) здійснено кілька видатків (платежів), кожен з яких перевищує 50 прожиткових мінімумів, то зазначається інформація про цей правочин та відомості про кожен з таких видатків на виконання цього договору (правочину). Відомості про видаток не зазначаються у разі, якщо у суб’єкта декларування внаслідок правочину відносно об’єкта припинилось право власності, володіння чи користування.
Розміри прожиткових мінімумів для працездатних осіб на 1 січня різних років можна дізнатись у Базі знань НАЗК: https://wiki.nazk.gov.ua/6106/.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0278/.
15. Робота за сумісництвом суб’єкта декларування
У цьому розділі суб’єкт декларування має задекларувати посаду чи роботу, що виконується або виконувалася за сумісництвом на підставі трудового договору (контракту).
Зайняття посади чи робота за сумісництвом декларується, якщо її зайняття (виконання) розпочалося або продовжувалося під час звітного періоду незалежно від тривалості та того, чи була вона оплачуваною.
Робота за сумісництвом членів сім’ї не відображається у вказаному розділі.
Помічними можуть стати роз’яснення НАЗК:
- Що розуміється під роботою за сумісництвом: https://wiki.nazk.gov.ua/4645/;
- Чи підлягають відображенню відомості про місце роботи осіб, обраних депутатами місцевих рад: https://wiki.nazk.gov.ua/4651/.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0279/.
16. Входження суб’єкта декларування до керівних, ревізійних чи наглядових органів об’єднань, організацій, членство в таких об’єднаннях (організаціях)
Цей розділ необхідно заповнити, якщо суб’єкт декларування входить до керівних, ревізійних чи наглядових органів громадських об’єднань, благодійних організацій, саморегулівних чи самоврядних професійних об’єднань. Інформація про це заповнюється в першій таблиці розділу. Якщо ви не входите до керівних, ревізійних чи наглядових органів – проігноруйте цей блок.
Також в цьому розділі необхідно задекларувати членство суб’єкта декларування в громадських об’єднаннях, благодійних організаціях, саморегулівних чи самоврядних професійних об’єднаннях.
Інформація зазначається, якщо суб’єкт декларування обіймає зазначену посаду або є членом організації станом на останній день звітного періоду. Також в цьому розділі необхідно декларувати членство в Національній асоціації адвокатів України.
У цьому розділі декларації не зазначається членство (членство в органах) у таких організаціях (об’єднаннях):
- політичні партії;
- релігійні організації;
- професійні спілки;
- об’єднання співвласників багатоквартирного будинку;
- асоціації органів місцевого самоврядування та їх добровільні об’єднання;
- об’єднання юридичних осіб приватного права, які не є громадськими об’єднаннями;
- органи суддівського, прокурорського самоврядування.
Детальні інструкції для заповнення цього розділу також можна знайти у Базі знань НАЗК за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/0288/.