Законодавство не обмежує власників земельних ділянок щодо поділу земельної ділянки. Поділу підлягають земельні ділянки незалежно від форми власності: приватної, державної і комунальної, та при цьому зміна цільового призначення в процесі поділу не допускається.
Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок здійснюється в тому числі і шляхом поділу чи об’єднання раніше сформованих земельних ділянок.
Формування земельних ділянок шляхом поділу та об’єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок.
Для поділу земельної ділянки слід замовити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок.
Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок розробляється за рішенням власників земельних ділянок за згодою заставодержателів, користувачів земельних ділянок. На земельні ділянки приватної власності технічна документація із землеустрою розробляється землевпорядною організацією за зверненням власника земельної ділянки. На земельні ділянки державної чи комунальної власності – на підставі розпоряджень або рішень органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування.
Поділ або об’єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Поділ, об’єднання земельної ділянки, що перебуває у користуванні, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Справжність підпису на такій згоді засвідчується нотаріально.
У разі поділу земельної ділянки, або ж об’єднання земельних ділянок, сформовані земельні ділянки зберігають своє цільове призначення.
Земельна ділянка припиняє існування як об’єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в тому числі в разі поділу або об’єднання земельних ділянок.
Співвласники земельної ділянки, яка перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки, крім випадків, установлених законом (ст. 89 ЗКУ).
Поділ земельної ділянки, яка перебуває у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.
Поділ чи об’єднання земельних ділянок не припиняє дії обмежень (обтяжень), встановлених на земельні ділянки, крім випадків, коли обмеження (обтяження) поширювалося лише на частину земельної ділянки, яка в результаті поділу земельної ділянки не увійшла до сформованої нової земельної ділянки.
Склад і зміст технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок визначені у статті 56 Закону України «Про землеустрій».
Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок затверджується власником (розпорядником) земельних ділянок, а земельні ділянки державної або комунальної власності – Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.
Після реєстрації в Державному земельному кадастрі земельних ділянок, сформованих шляхом поділу, виникає необхідність провести реєстрацію права власності чи права користування в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (якщо це стосується земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок переданих у постійне користування), а також виникає необхідність у внесенні змін до укладених договорів оренди (якщо це стосується земельних ділянок переданих в оренду у зв’язку із зміною істотних умов договору (кадастровий номер, площа).